Bronze Awards: November 2020

Best Indie ShortTing Ting by Li Yuhan (China)

Best Drama ShortIdeologies & The Promise by Alexandro Pacheco (USA)

Best Documentary ShortHou’ley by Alexander Sworik (Canada)

Best Comedy ShortFairview by Sam Clark (USA)

Best Dark Comedy ShortIntelligence by Ben Caplan (UK)

Best Action ShortBurst by Zachary Crooms (USA)

Best Thriller ShortRequiem for Dylan Lei (USA)

Best Crime ShortPastiche by Shivaan Makker (USA)

Best Film Noir ShortThe Sleepless by Kami Sadraei (USA)

Best Mystery ShortVoices by Frank Zotter and Shaz Mohsin (Canada)

Best Horror Short: Milk by Robert Vaughn (USA)

Best Sci-Fi ShortThe Mailman by Matt Hourigan (USA)

Best Fantasy ShortChildren Are Monsters by Matthew Jarjosa (USA)

Best Western ShortFools by Jimmy Prosser (USA)

Best Romantic ShortSynchro by Jii Zhang (Japan)

Best Experimental ShortPneuma by Eyal Ben Simon (Israel)

Best Student ShortLa Fayette by Alex Howat (UK)

Best Animation ShortCreatures in My House by Ilena Finocchi (USA)

Best Children Short: Tub Soup by Artie Romero (USA)

Best Women ShortPatient 27 by Alex Merkin (USA)

Best LGBTQ ShortPoly Andrew by Brad McDermott and Fred Kuhr (Canada)

Best MicrofilmSanctum by Joud AlAmri (USA)

Best Screendance ShortResort by Yuri Yamamura (Japan)

Best Music VideoLosing the Fight by Liza Ludick (Vietnam)

Best Web Series/TV PilotVelvet Flowers by Jordan Pease (USA)

Best Web and New Media: Holding the Rope by Harlow Schuman (USA)

Best Mobile Short: Fools by Jimmy Prosser (USA)

Best Director (Female): Eva Daoud for Salman Bin Hamad – A Vision of Promise (Bahrain)

Best Director (Male): Alex Merkin for Patient 27 (USA)

Best Student Director (Female): Erin M Wiljanen for The Primary Difference is Who You See in Yourself (USA)

Best Student Director (Male): Mehroz Amin for 5 Star (Pakistan)

Best First Time Director (Female): Zhou Weijia for Away (China)

Best First Time Director (Male): Michael L.D. Lena for Love is Always Losing (USA)

Best Young Filmmaker: Harlow Schuman for Holding the Rope (USA)

Best Actress: Peng Qi for Ting Ting (China)

Best Actor: Frankie Wilson for Tell Tale Signs (UK)

Best Supporting Actress: Marie France Louis for Hurtful Truth (USA)

Best Supporting Actor: Chet Peeples for Love is Always Losing (USA)

Best Child/Young Actress: Erin Addison for Waiting Games (UK)

Best Child/Young Actor: Ryan McNeil for Pandamonium (USA)

Best Acting Duo: Jake Ingrande and Marthilia Svarna for Fools (USA)

Best Acting Ensemble: Angie Jho Lee, Janey Nalin, and Matt Nino for Wasteland (USA)

Best Cinematography: Katiana Weems for 111 (USA)

Best Editing: Inuk Jørgensen for In the Shadow of the Tugtupite (Greenland)

Best Production DesignRonnie the Milkman (USA)

Best Visual FX: Dario Antepara for I Left My Heart In Pluto (USA)

Best Sound Design: Roy Sharabi for Pneuma (Israel)

Best Original Score: Sara Galiana for A Quiet Odyssey (USA)

Best Original Story: G.C. Montgomery for Rules To Rule (USA)

Best Short ScriptThrowaways by Andy Carpenter (USA)

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

PLATINUM AWARDS

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

Independent Shorts Awards 2018-2020 © All Rights Reserved