Bronze Awards: April 2020

Best Indie Short: Distance by Jesse Edwards (USA)

Best Drama Short: A Love Not Lost by John Anthony (USA)

Best Documentary ShortBe Water by Cheuk Ying Cherie Chan (Hong Kong)

Best Romantic Short: Wow by Justice Gamble and Alex Benjamin (USA)

Best Comedy ShortMixed Reception by Emma Richardson and Will Austin (UK)

Best Dark Comedy ShortTMARAMRLT by Egor Barkanov (USA)

Best Thriller ShortWaiting For Nicko by Howard Perry (UK)

Best Film Noir Short: R-E-V-E-L-A-T-I-O-N-Z by Lawrence Whitener (USA)

Best Crime ShortReyna by Akinola Hassan (USA)

Best Horror ShortOrisha by Drew Anthony (USA)

Best Sci-Fi ShortCircadian by Dylan Lunt (USA)

Best Experimental ShortAcaiaca by Axel Sande (Brazil)

Best Student ShortAnna and Sloane Go to the Beach by Willa Rydall (USA)

Best Animation ShortOuroboros by Heather Knott (USA)

Best Children ShortStory Giver by Kevin M. Turner and Karsie Turner (USA)

Best Women ShortPool Party by Polina Buchak (USA)

Best LGBTQ ShortNecromantic by Jordan Pfeifer (USA)

Best MicrofilmNote to Self by Samantha Mays (USA)

Best Screendance ShortOxygen by Kevin De Nicolo (USA)

Best Music VideoRising Sun by Ramesh Vijayan (JSA)

Best Mobile ShortFalling in Love by Barbara Becker Holstein (USA)

Best Web and New Media: Black on Both Sides by Alonge Hawes (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Ira and the King of Kings by Jeff Dingler (USA)

Best Director (Female): Imelda O’Reilly for Tumbling Towards Home (Ireland)

Best Director (Male): Robert Joshua Pafchek for Spending Time With You (USA)

Best Student Director (Female): Emma Gobillot for American Vice (USA)

Best Student Director (Male): Das Fuerst for When Fire Flies (USA)

Best First Time Director (Female): Christine Lavoie-Gagnon for Confined (Canada)

Best First Time Director (Male): Adam Swain Ferguson for Patrick (USA)

Best Young Filmmaker (Female): Aiko Lozar for Seasonal (USA)

Best Young Filmmaker (Male): Matthew Levine for Safe Space (USA)

Best Actress: Chelsea Murphy for Infinitus (USA)

Best Actor: Drew Schrum for Decrescendo (USA)

Best Supporting Actress: Veronika Waga for Desolation Throe (Sweden)

Best Child/Young Actress: Megan Brown for Falling in Love (USA)

Best Child/Young Actor: Jayden Guarneri for The Good Teacher (USA)

Best Acting Duo: Caleb Harris and Joshua Leomiti for Patrick (USA)

Best Acting Ensemble: Riley Looc, Anthony D. Washington, Vivia E. Armstrong, Kelcey Watson, Ryleigh Leggett, Mildraide Lazarre, Lauren Hubbard, and Justice Gamble for Wow (USA)

Best Cinematography: Peter Mattsson for 1971 (Sweden)

Best Editing: Adam Nowak for ANGEL.A (Poland)

Best Visual FX: Brie Seaton and Whitt Hansen for Circadian (USA)

Best Production Design: Lily Kerns, Jenna Brewer, and Juan Belardi for Necromantic (USA)

Best Sound Design: Bob B Melanson for Circadian (USA)

Best Original Score: Thibaut Vuillermet for When Fire Flies (USA)

Best Original Story: Yaqi Tao for Mathilda (USA)

Best Short ScriptOrganik by Stacy Owens (USA)

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

PLATINUM AWARDS

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

Independent Shorts Awards 2018-2020 © All Rights Reserved