Award Winners: April 2020

Best Film of the Month

Juicy Girl by MJ Kim (South Korea)

 

Best Foreign-Language Film of the Month

1971 by Magnus Häll (Sweden)

 

Outstanding Achievement Award (Special Jury Prize)

L’Escale by Pieter De Cnudde (Belgium)

 

Best Student Film of the Month

Mathilda by Yaqi Tao (USA)

 

Runner-ups

Infinitus by Cameron Currin (USA)

Kid by Praboo T Arivananthan (Malaysia)

Smithereens by Julie de Oliveira (Brazil)

The Favor by Bruno Henry (France)

 

Platinum Awards

Best Indie ShortL’Escale by Pieter De Cnudde (Belgium)

Best Drama ShortJuicy Girl by MJ Kim (South Korea)

Best Documentary Short: Down River by Flynn Donovan (USA)

Best Romantic ShortManasanamaha by Deepak (India)

Best Dark Comedy ShortL’Escale by Pieter De Cnudde (Belgium)

Best Thriller ShortRed: A Fairy Tale by Nathaniel Turner (USA)

Best Crime ShortJuicy Girl by MJ Kim (South Korea)

Best Horror ShortWelcome To The Deadzone by Rhys Ward (Australia)

Best Fantasy ShortRed: A Fairy Tale by Nathaniel Turner (USA)

Best Sci-Fi ShortInfinitus by Cameron Currin (USA)

Best Western ShortMathilda by Yaqi Tao (USA)

Best Experimental ShortYour Giorgio by Matthew Leifheit (USA)

Best Student ShortMathilda by Yaqi Tao (USA)

Best Animation Short: Just Play by Kirill Chikalin (Russia)

Best Children ShortJust Play by Kirill Chikalin (Russia)

Best Women ShortMathilda by Yaqi Tao (USA)

Best LGBTQ ShortPatrick by Adam Swain Ferguson (USA)

Best MicrofilmGhosty Mc Ghostface by Emma Richardson and Will Austin (UK)

Best Screendance ShortLINKt: The Dance Film by Joy-Marie Thompson and Sherah Shipman (USA)

Best Music VideoNotebook by Mattia Fiumani (USA)

Best Director (Female): Yaqi Tao for Mathilda (USA)

Best Director (Male): MJ Kim for Juicy Girl (South Korea)

Best Student Director (Female): Yaqi Tao for Mathilda (USA)

Best Student Director (Male): Aron Davidsson for Relapse (USA)

Best First Time Director (Female): Yaqi Tao for Mathilda (USA)

Best First Time Director (Male): Pieter De Cnudde for L’Escale (Belgium)

Best Actress: Ashley Ottesen for A Love Not Lost (USA)

Best Actor: John Anthony for A Love Not Lost (USA)

Best Supporting Actress: Sarah Parlow for Patrick (USA)

Best Child/Young Actress: Ryleigh Leggett for Wow (USA)

Best Child/Young Actor: Riley Looc for Wow (USA)

Best Acting Duo: Jessie Dodson and Ashley Rose McKenna for Bleach or the Slug (USA)

Best Acting Ensemble: Jonas Geirnaert, Zouzou Ben Chikha, Elke Shari Van Den Broeck, and Lino Van Reeth for L’Escale (Belgium)

Best Cinematography: Seongbin Baek for Juicy Girl (South Korea)

Best Editing: Cherry Cao and Tanxuan Shi for Lip Reader: Game Of Detective (China)

Best Visual FX: Tommaso Malaisi and Bruno Eritt for Notebook (USA)

Best Production Design: Youngmi Choi for Juicy Girl (South Korea)

Best Sound Design: Nathaniel Turner for Red: A Fairy Tale (USA)

Best Original Score: Yiruma for Juicy Girl (South Korea)

Best Original Story: Praboo T Arivananthan, Loo Han, Preshant Menon, and Goh Zhong Yang for Kid (Malaysia)

Best Short ScriptThe Tigress Who Came To Town by Martin Keady (UK)

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

Independent Shorts Awards 2018-2020 © All Rights Reserved