Gold Awards: June 2020

Best Indie ShortLake on the Mountain by Kuo Yu-Chen (Taiwan)

Best Drama ShortNot Today by LA.H (Ireland)

Best Documentary ShortTwo More Weeks: The Coronavirus and its Longest Lockdown by Lizeth Yarlequé (Peru)

Best Romantic ShortPeeping Date: Hachiwan Marriage Consultation Office by Sari Kodaka (Japan)

Best Comedy Short: Isolation Restaurant by Nadia Tass (Australia)

Best Dark Comedy ShortThe Body by Adam Weber (Australia)

Best Action Short: Betrayed by Matt Strelecki (USA)

Best Thriller ShortStalkers by Dongjun Kim (USA)

Best Mystery ShortSymbiosis by Xiaolin Liu (China)

Best Film Noir Short: The Breakfast Nook by Will Crespo (USA)

Best Crime Short: Rusty by Daniel John Peters (UK)

Best Horror ShortAnd Breath Entered Them by Juan Belardi (USA)

Best Fantasy ShortDystopia by Romain Rodrigues (France)

Best Sci-Fi ShortChronoLogicn by Rodolfo Rincones (USA)

Best Experimental ShortPart of a Balanced Breakfast by Jordan Rae Herron (USA)

Best Student ShortMirror by Faranak Sahafian (USA)

Best Animation ShortMelted by Nikki Chapman (USA)

Best Women Short: Breaking Up for the Modern Girl by Sydney Nicole Herauf (Canada)

Best LGBTQ ShortToxic by Ese Ejodame (Sweden)

Best MicrofilmThe Gentle Art Of Violence by Andrew Przybytkowski (Canada)

Best Music VideoLayne Marie Williams & Mind Exchange Music Present ‘The Adventures of Ms Glitch’ Live Film Score by Donny Walker (USA)

Best Mobile ShortReyna by Stella Franceskides (UK)

Best Web Series/TV PilotVessel by Devon Thomas (USA)

Best Web and New Media: The Owl Break by Matthieu Vinel (France)

Best Parody Short: The Breakfast Nook by Will Crespo (USA)

Best Director (Female): Sydney Nicole Herauf by Breaking Up for the Modern Girl (Canada

Best Director (Male): Bank Tangjaitrong for Songkran (Thailand)

Best Student Director (Female): Alexa Tariff for Taps (USA)

Best Student Director (Male): Hyeongwoo Lee for Agape (USA)

Best First Time Director (Female): Jordan Rae Herron for Part of a Balanced Breakfast (USA)

Best First Time Director (Male): LA.H for Not Today (Ireland)

Best Young Filmmaker: Lara Kurdoglu for Tea (Turkey)

Best Actress: Daniella Vega for Addict (USA)

Best Actor: Ray Malone for Not Today (Ireland)

Best Supporting Actress: Leslie Castañeda for Eavesdropping (USA)

Best Supporting Actor: Luc Mandl for Ruins of Castle Island (Turkey)

Best Child/Young Actress: Chen Zhifei for Gone With The Tree (China)

Best Acting Duo: Robbie Ryde and Luke Vanos for Banana Split (Australia)

Best Acting Ensemble: Joanna Kay, Eric Lutes, and Jimmie Fails for Corked (USA)

Best Cinematography: Niklas Lindgren for 2132 (Sweden)

Best Editing: Ai Saito for Agape (USA)

Best Visual FXDystopia (France)

Best Production Design: Juan Belardi for And Breath Entered Them (USA)

Best Sound DesignTo Walk Amongst You (UK)

Best Original Score: Marino Ossa for Gaia (USA)

Best Trailer/Teaser: My Sketchy Recollection (USA)

Best Original Story: George A. Velez for Eavesdropping (USA)

Best Short ScriptArduous by Elizabeth Burch-Hudson (USA)

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

PLATINUM AWARDS

Independent Shorts Awards 2018-2020 © All Rights Reserved