Silver Awards: February 2022

Best Indie ShortPurple Case by David Sarian and Kostya Yezagelian (USA)

Best Drama ShortHere Together by Naomi Christie (USA)

Best Documentary ShortButchering South Mountain Family Style by Chuck Clifton (USA)

Best Comedy ShortHanging Buddy by John R Kestner (USA)

Best Dark Comedy ShortThe Apology by Marcella Angone (USA)

Best Action Short: The Carrier: Action Special by Kazuyoshi Hayashi (Japan)

Best Mystery ShortBalise by Henry Valo (Finland)

Best Sci-Fi Short: Gray Hairs by Jacob Luchini (USA)

Best Experimental ShortNatural Machine by Samuel Charrois (Canada)

Best Student ShortAlbatross by Raúl A. Rodríguez (Mexico)

Best Romantic ShortTerms Of Engagement by Phina Brooks (Canada)

Best Women ShortNumb by Carlos Moreno Jr (USA)

Best LGBTQ ShortEsther Eats the Bible by Paloma Gonzales (USA)

Best MicrofilmHues by Tori Layne (USA)

Best Web Series/TV PilotHow Did That Happen?! by Laurence Shanet (USA)

Best Web and New Media: Icon – Memoirs of a Master Craftsman by Kala Shreen (India)

Best Parody Short: A Cobra Halloween by Cameron Rice (USA)

Best Director (Female): Fanny Lecendre for Adelina (USA)

Best Director (Male): Adrian Marquez Barrios for Lilith (USA)

Best Student Director (Female): Xinyuan Zhao for Almost Christmas (USA)

Best First Time Director (Female): Emma A. Gould for Suburbia (Croatia)

Best First Time Director (Male): Raúl A. Rodríguez for Albatross (Mexico)

Best Young Filmmaker: Ella West Jerrier for Wait For It (USA)

Best Actress: Kate Amundsen for Almond Wood (USA)

Best Child/Young Actress: Lainey Woody for Hues (USA)

Best Acting Duo: Emma A. Gould and Patrick Feeney for Suburbia (Croatia)

Best Ensemble Cast: Julien Hyacinthe, Tovanna Traylor, Stuart Bennett, Dacember Traylor, Marcus Jackson, and Joi Jackson for Lucky (USA)

Best Cinematography: Ásta Jónína Arnadóttir for Downtown (Iceland)

Best EditingMasada Dead Sea Denim (Israel)

Best Production Design: Maxwell Mahan for Alexis (USA)

Best Sound Design: Tane McClure for Voyager 2150 (USA)

Best Original Score: Guido Consoli for Scatterbrain (USA)

Best Original Story: Hamid Reza Mahmoudi Mehrizi and Mehdi Haselpour for The Game The Doubt (Iran)

Best Short ScriptThe Eviction by Hal Straus and Matt Straus (USA)

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

PLATINUM AWARDS

GOLD AWARDS

Independent Shorts Awards 2018-2022 © All Rights Reserved