Gold Awards: July 2019

Independent Shorts AwardsBest Indie ShortBeyond the Green Mountain by Meicen Meng (China)

Best Drama ShortHear Me by Kevin M. Turner (USA)

Best Documentary ShortFragile Beauty by Alan Kaplan (USA)

Best Romantic ShortThe Three Bobs by Roxanne Marciniak (USA)

Best Comedy Short: The Three Bobs by Roxanne Marciniak (USA)

Best Dark Comedy Short: Eugene vs Humanity by Michael David Charles Hick (USA)

Best Crime ShortThe Koi by Qiyu Zhou (USA)

Best Thriller ShortOlhouser by Matt Fletcher (UK)

Best Action Short: The Koi by Qiyu Zhou (USA)

Best Mystery ShortThey Broke In by Jeremy Reyes (USA)

Best Fantasy ShortSecret Space by Cameron Elmore (USA)

Best Sci-Fi Short: Expiration by Lisheng Zhang (USA)

Best Experimental ShortForest Creatures Feel No Cold by Edoardo Cantiello (UK)

Best Student ShortThree Hundred Days by Zeyu Zhang (USA)

Best Animation ShortAda by Dane Winn (UK)

Best Women ShortInto Daylight by Stephanie Botelho (USA)

Best LGBTQ ShortGiving Up the Moon by Samantha Bloomfield (USA)

Best MicrofilmMemento Audere Semper by Giulia Lupetti (USA)

Best Web Series/TV PilotFully Formed Adults by Scott Boxenbaum (USA)

Best Drone Short: The Soul of Iceland by Marcello Ercole (Italy)

Best Music VideoLinoleum by Niki Noves (France)

Best Director (Female): Qiyu Zhou for The Koi (USA)

Best Director (Male): Michael David Charles Hicks for Eugene vs Humanity (USA)

Best Student Director (Female): Stephanie Botelho for Into Daylight (USA)

Best Student Director (Male): Justin Bromley for Isolation (Canada)

Best First Time Director (Female): Julia Weaver for Home (USA)

Best First Time Director (Male): Tom Clover for Disco Dynamite (UK)

Best Young Filmmaker: Angie Nicholas for Submerged (USA)

Best Actress: Raquel McPeek for Into Daylight (USA)

Best Actor: Giovanni Savoia for Red Kraken (USA)

Best Child/Young Actress: Gilana Maranslicht for Submerged (USA)

Best Child/Young Actor: Casey McKenzie for Be-Longing (UK)

Best Acting Duo: Willow Finn and Jose Gonzalez Castro for Ten Hours (USA)

Best Acting Ensemble: Hear Me (USA)

Best Cinematography: John Pope for Only in Dreams (USA)

Best Editing: Drew James and D.Z. Pierce for Mountain Ave (USA)

Best Visual FXCircadia (USA)

Best Sound Design: The Koi (USA)

Best Original Score: Pawel Son Ngo for The Host (Poland)

Best Original Story: Kevin M. Turner for Hear Me (USA)

Best Short ScriptBlind Vampire by Eric Robert White (USA)

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS

PLATINUM AWARDS