Honorable Mentions: May 2018

Honorable Mentions May 2018

Best Narrative Short: As It Comes by Top Tarasin and Marco Feliciano (UK)

Best Narrative Short: Dawn by Sharareh Aris (Iran)

Best Narrative Short: Eli by Colin Gerrard (UK)

Best Drama Short: The Present and the Passed by Teresa Langley (USA)

Best Indie ShortThe King’s Guitar by Stephen P. Sherwood (USA)

Best Documentary Short: Detour by Nicolai Brix (Denmark)

Best Documentary Short: The Art of Shantiniketan: Masters in the Footsteps of Tagore by Anita Gurnani and Selina Sen (India)

Best Animation Short: Game Changer by Aviv Mano (USA)

Best Horror Short: The Pond by Dane Elcar (USA)

Best Mystery ShortPerfect Picture by Thomas Scott (UK)

Best Women ShortRaggity Anns by Rachel Neal (USA)

Best Women Short: Romanian Diary. Muslim Diary by Carmen Lidia Vidu (Romania)

Best Web Series/TV Pilot: The Art of Shantiniketan: Masters in the Footsteps of Tagore by Anita Gurnani and Selina Sen (India)

Best Microfilm: Last Light by Shari Hamrick (USA)

Best Mobile Short: Signal by Diogo Morgado (USA)

Best Drone Short: Golden Light of Dubrovnik by Christin Necker (Switzerland)

Best Music Video: Audio Force One: Black Eyes by Emma Tomelty (Australia)

Best Music Video: Vinida x DJ Mustard: Run This by Arden Tse (USA)

Best Student Short: Somewhere Far From The Eyes by Arad Nemati (Iran)

Best Student Short: Spice Affair by Rushikesh Bhadane (USA)

Best Male Director: Diogo Morgado for Signal (USA)

Best First Time Director: The Different Being by Rosario Brucato (Italy)

Best Young Filmmaker: Bitter Sweet by Jackie Prata (USA)

Best Actress: Louiza Vande Woestyne for A Walk in the Park (Belgium)

Best Actor: Brett Carmical for Happenstance: Episode One (USA)

Best Actor: Dane Elcar for The Pond (USA)

Best Actor: Daniel Colt for Holding On (USA)

Best Cinematography: Anuj Dhawan for The Art of Shantiniketan: Masters in the Footsteps of Tagore (India)

Best Original Score: Kyle Hnedak for Miscreant (USA)

Best Original Score: The Present and the Passed (USA)

Best Trailer/TeaserWind Riders by Emi Katayama (USA)

Best Short Script: The Bench by Cjay Boisclair (Canada)

Best Short Script: Rodney and the Trippy Time Traveling Tale of Tripping by Brandon M. Prosek (USA)

PLATINUM AWARDS

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS