Award Winners: October 2018

Independent Shorts Awards

Kommando 1944 by Derek Quick (USA)

Independent Shorts Awards

Best Narrative Short: Joyce by Nora Jaenicke (USA)

Best Drama Short: Alchemy by Jen Fernandez Perelman (USA)

Best Indie Short: Wireless by David Fritzson (USA)

Best Documentary Short: Miracle Matt by Kevin Durham and David Newton (USA)

Best Comedy Short: Next Time! by Thomas Deshays (France)

Best Dark Comedy Short: Furryland. by Ian Morgan and Nic Eve (South Africa)

Best Crime Short: Polisi Maling by Randolph Zaini (USA)

Best Mystery Short: Alchemy by Jen Fernandez Perelman (USA)

Best Film Noir Short: Traitor by Rit Saraswat (USA)

Best Thriller Short: Bash by Nathan W. Woodward (USA)

Best Horror Short: The Grimoire Chapters: Rem – Episode 5 (S3) by Michael Davis (USA)

Best Fantasy Short: Coin-Operated Boy by Peter Zachwieja (Canada)

Best Sci-Fi Short: Eternal by ChunChun Chen (China)

Best Western Short: Gage by Keith Wilhelm Kopp (UK)

Best Animation Short: Hoan Alone: Personal Stories from the Bridge by Aaron Johnson (USA)

Best Children Short: All Heart by Flávio Moraes (Brazil)

Best Women Short: Birds by Trine Nadia (Denmark)

Best LGBT Short: I’m Sorry by Lovisa Lara (Iceland)

Best Music Video: No Going Back by Matias Vellutini (Brazil)

Best Web Series/TV Pilot: Cursed by Leah Rae Hulgin and JP Maddock (USA)

Best Web and New Media: Cursed by Leah Rae Hulgin and JP Maddock (USA)

Best Experimental Short: Franciszka by Elias Djemil (Canada)

Best Microfilm: Furryland. by Ian Morgan and Nic Eve (South Africa)

Best Student Short: Eternal by ChunChun Chen (China)

Best Mobile Short: Alex & The Firefly by John Woosley (USA)

Best Director (Female): Annabelle Frost for G(r)o(w)ing Up (USA)

Best Director (Male): Derek Quick for Kommando 1944 (USA)

Best First Time Director: Frank J. Dion for On The Edge of Reality (USA)

Best Student Director: Gianmarco Formica for Intimate (UK)

Best Actress: Cassandra Seidenfeld for Joyce (USA)

Best Actor: James Reynard for Red Rose (UK)

Best Acting Duo: Elliot Bales and Tim Torre for Wireless (USA)

Best Child/Young Actress: Sydney Sepulveda for Hard Knocks (USA)

Best Acting Ensemble: Kommando 1944 (USA)

Best Cinematography: Yihe Wang for Eternal (China)

Best Editing: Michael Davis for The Grimoire Chapters: Rem – Episode 5 (S3) (USA)

Best Visual FX: Dave Paterson and Kevin Santos for Vox (Canada)

Best Special FX: Vigil Bose for F A L L (USA)

Best Sound Design: Alexander Verbitskiy for Kommando 1944 (USA)

Best Original Score: Ahmed Arifin for Kommando 1944 (USA)

Best Original Story: Rachel Rambaldi for Milo (USA)

Best Trailer/Teaser (Special Jury Prize): Don’t Look Back by Humberto Rosa (USA)

Best Short Script: Love Thy Neighbour by CJ Barnes (Australia)

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS