Award Winners: June 2019

Independent Shorts AwardsThe Eagles by Hanyang Huang (USA)

 

Independent Shorts AwardsRunner-up

Spizella by Mehmet Tığlı (Germany)

 

Independent Shorts Awards

Best Indie ShortAll The Mundanities by Lu Yuanjiong (China) (Nominated for Best Film of the Month)

Best Drama ShortAll The Mundanities by Lu Yuanjiong (China)

Best Dark Comedy ShortOne Way by Jonathan Munoz (USA)

Best Thriller Short: 12th Floor by Pedro Kalli and Renata Moraes (Brazil) (Nominated for Best Film of the Month)

Best Film Noir Short: Interview With Marilyn by Agatino Zurría (USA)

Best Horror ShortShtriga by Jayde Williams (USA)

Best Fantasy ShortFlamboyanes by Javier Montes d’Arce (Mexico)

Best Experimental ShortThe Silence Of Professor Tösla by Ilan Stavans and Jay Bolotin (Mexico) (Nominated for Best Film of the Month)

Best Student Short: M Like Mobius by Faranak Moradi (Iran)

Best Animation Short: The Silence Of Professor Tösla by Ilan Stavans and Jay Bolotin (Mexico)

Best Women ShortSpizella by Mehmet Tığlı (Germany)

Best LGBTQ ShortChamp by Tomislav Vujcic (Germany)

Best MicrofilmOne Way by Jonathan Munoz (USA)

Best Music VideoKnow You by Omri Malka (Israel)

Best Director (Male): Sheldon Wong Schwartz for The Tattooed Heart (USA)

Best Student Director (Female): Teresa Lavina for Bad Fruit (The Unheard Voice of the Tuam Babies) (Ireland)

Best First Time Director (Female): Magdalena Wodzisz for The Alchemist (Ireland)

Best First Time Director (Male): Steven Hudson for Kapara (Australia)

Best Actress: Rosalinda Rodriguez for Interview With Marilyn (USA)

Best Actor: Aramis Merlin for The Eagles (USA)

Best Supporting Actor: Anthony Rapp for Scrap (USA) (Nominated for Best Film of the Month)

Best Child/Young Actress: Sasha Neuhaus for A Good Story (Canada)

Best Acting Duo: Vivian Kerr and Anthony Rapp for Scrap (USA)

Best Acting EnsembleScrap (USA)

Best Cinematography: Chris Staniec for The Alchemist (Ireland)

Best Editing: Daniel Madoff for The Avant-Gardener (USA)

Best Sound DesignShtriga (USA)

Best Original Score: Şehabettin Genç for Spizella (Germany)

Best Original Story: Ilan Stavans for The Silence Of Professor Tösla (Mexico)

Best Short ScriptRaymond Carver and Derrida’s Zombie Army by James Fitzmaurice (UK)

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS