Award Winners: July 2019

Independent Shorts Awards

Dead Man’s Bluff by Franklin Guerrero, Jr. (USA)

Runner-ups

Eugene vs Humanity by Michael David Charles Hicks (USA)

God’s Gracie by Chateau Bezerra (USA)

Pâté by Matthew Emery (USA)

Skye Steele: Rise of Nefertiti by Howard Perry (UK)

Violet Rain by Shaun Lupton (USA)

 

Independent Shorts AwardsMost Exciting Emerging Filmmakers

Sebastian Ortiz Wilkins (Mexico), director of Bonsai and Mente Mariposa

Ashutosh Jha (India), director of A Bitter Pill, Blue Funk, Inner City and Vicious Circle

 

Independent Shorts Awards

Best Indie ShortPâté by Matthew Emery (USA)

Best Drama ShortOnly in Dreams by Travis Mauck (USA)

Best Documentary Short: Zulay and Her Little Wood House by Cuquis Robledo (USA)

Best Romantic Short: Only in Dreams by Travis Mauck (USA)

Best Comedy Short: Disco Dynamite by Tom Clover (UK)

Best Dark Comedy ShortPâté by Matthew Emery (USA)

Best Thriller ShortEugene vs Humanity by Michael David Charles Hicks (USA)

Best Film Noir ShortDead Man’s Bluff by Franklin Guerrero, Jr. (USA)

Best Mystery Short: Skye Steele: Rise of Nefertiti by Howard Perry (UK)

Best Fantasy ShortForest Creatures Feel No Cold by Edoardo Cantiello (UK)

Best Sci-Fi Short: The Host by Pawel Son Ngo (Poland)

Best Action Short: Violet Rain by Shaun Lupton (USA)

Best Experimental ShortMente Mariposa by Sebastian Ortiz Wilkins (Mexico)

Best Student ShortGod’s Gracie by Chateau Bezerra (USA)

Best Animation ShortDancer By The Sea by Barbara Mones (USA)

Best Children Short: Tiffany by Christina Christie (USA)

Best LGBTQ ShortTen Hours by Trevor Morgan (USA)

Best MicrofilmCircadia by Jacob Murray (USA)

Best Parody Short: J City Heights: Bear and Bitcoin by Kyle John Blake and Kenyon Hoag (USA)

Best Music VideoGrieving Process by Ty Brueilly (USA)

Best Web Series/TV Pilot: FOBia by Reshmi Hazra Rustebakke (USA)

Best Director (Female): Katherine Cattani for Detox (USA)

Best Director (Male): Shaun Lupton  for Violet Rain (USA)

Best Student Director (Female): Christina Christie for Tiffany (USA)

Best Student Director (Male): Matthew Emery for Pâté (USA)

Best First Time Director (Female): Starr Nathan for Know Me So Well (USA)

Best First Time Director (Male): Kevin M. Turner for Hear Me (USA)

Best Actress: Eden Helston for Hear Me (USA)

Best Actor: Colin James O’Gorman for Eugene vs Humanity (USA)

Best Child/Young Actress: Willow Finn for Ten Hours (USA)

Best Acting Duo: Claire Burns and Jessie Jolles for Leaving Therapy (USA)

Best Acting EnsembleEugene vs Humanity (USA)

Best Cinematography: Jim Legoy for Dead Man’s Bluff (USA)

Best Editing: Kris Washington and Michael David Charles Hicks for Eugene vs Humanity (USA)

Best Visual FX: Violet Rain (USA)

Best Sound Design: Matt Tracy for Tiffany (USA)

Best Original Score: Marianthe Bezzerides for Dead Man’s Bluff (USA)

Best Original Story: Michael David Charles Hicks and Colin James O’Gorman for Eugene vs Humanity (USA)

Best Short ScriptCavendish, Pepys, and the Zombie Kiss of 1666 by James Fitzmaurice (UK)

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS