Gold Awards: May 2019

Independent Shorts AwardsBest Indie ShortThe Healing of Harman by Seth Pinsker (USA)

Best Drama ShortNight Tales by Randy Rubin (USA)

Best Documentary ShortHer Turf: The Untold Story about Three Female Football Refs by Shantel Hansen (USA)

Best Comedy ShortThe Bibcocks’ Incursion by Alvin Joo (USA)

Best Dark Comedy ShortKiller Friends by Peter Calvin (USA)

Best Crime ShortA Night at the Table by Tamara S. Hall (USA)

Best Film Noir Short: A Calling by Sahil Kaur (USA)

Best Thriller ShortDeep Water by Xiao Ni (USA)

Best Horror ShortAlice by M.K. Edwards (USA)

Best Western Short: Rise n’ Shine by Silver Kim (Canada)

Best Experimental ShortScenes From a Migranthood by Roozbeh Behtaji and Jovid Eisai (Sweden)

Best Student ShortJack and Anna by Ksenia Ivanova (USA)

Best Children Short: Ribbons by Marcela Cantú Serrano (USA)

Best Animation ShortThe Hollow Moon by Eric Robison (USA)

Best Women ShortBackpedal by Dani Pearce (Australia)

Best LGBTQ ShortIdle Weeds by Wendy Zhang (China)

Best MicrofilmThe Blessing and the Curse by David Kennedy (USA)

Best Web Series/TV PilotHijab by Eric Smith-Gunn (USA)

Best Music VideoI Must Upgrade! by Oliver Denyer (UK)

Best Director (Female): Dani Pearce for Backpedal (Australia)

Best Director (Male): Eric Smith-Gunn for Hijab (USA)

Best Student Director (Female): Wendy Zhang for Idle Weeds (China)

Best First Time Director (Female): Deniz Dirin for My Blue Car (Turkey)

Best First Time Director (Male): Alvin Joo for The Bibcocks’ Incursion (USA)

Best Actress: Kate Smith for Jack and Anna (USA)

Best Actor: Alessandro Calonaci for Carolina (Italy)

Best Supporting Actress: Anna Lemonaki for Solange (France)

Best Acting Duo: Silver Kim and Ashley Evans for Rise n’ Shine (Canada)

Best Cinematography: Isaac Newcombe for Ripple Effect (New Zealand)

Best Editing: Kevin Douglas Harris for No No On’nanoko (USA)

Best Visual FX: Kevin Douglas Harris for No No On’nanoko (USA)

Best Sound Design: Cameron Milne and Mireille Abbott for Backpedal (Australia)

Best Original Score: Alex J. Steed for Sketches From a Dancer’s Album (Australia)

Best Original Story: Roozbeh Behtaji for Scenes From a Migranthood (Sweden)

Best Trailer/Teaser: Volkov (USA)

Best Short Script: Daughters Of God by Maza White (New Zealand)

SILVER AWARDS

BRONZE AWARDS

HONORABLE MENTIONS

PLATINUM AWARDS