Bronze Awards: May 2019

Independent Shorts AwardsBest Indie ShortSketches From a Dancer’s Album by Arman S. Haghi (Australia)

Best Drama ShortCarolina by Simone Centinèo (Italy)

Best Documentary ShortFinite Water by Zachary Thomson (USA)

Best Romantic Short: Appetizer by Ayanda Chisholm (USA)

Best Comedy ShortLesson #8 by Alberto Ferreras (USA)

Best Crime ShortTJ by Kunlin Wang (USA)

Best Thriller ShortA Night at the Table by Tamara S. Hall (USA)

Best Horror ShortThe Night of the End of Days by Chris Rakotomamonjy (Madagascar)

Best Mystery Short: Swiped. by Dan Couri (USA)

Best Fantasy Short: Zheng by Tianyi Wang (USA)

Best Experimental ShortThe Hollow Moon by Eric Robison (USA)

Best Student ShortA Service to My Gender by Elizabeth Burch-Hudson (Czech Republic)

Best Children Short: Fool’s Gold by Logan Thomas (USA)

Best Animation ShortChange Our Tune by Jeff Rolfzen and Rocky Steen-Rolfzen (USA)

Best Women ShortItchy by Yimo Zhou (USA)

Best LGBTQ ShortLukewarm by Mitch Yapko (USA)

Best MicrofilmDani by Corey Allen (USA)

Best Web Series/TV PilotPineapple by Jane Chow (USA)

Best Web and New Media: NC-16 by Michael Spound (USA)

Best Music VideoRide to the Light by Chaw Khanawutikarn (Thailand)

Best Director (Female): Latasha Kennedy for One Last Goodbye (USA)

Best Director (Male): Mark Pirc for Irrelephant: Wookie the Huge (Slovenia)

Best Student Director (Female): Rebecca Lafon for Breech (USA)

Best Student Director (Male): Dane Liberatore for No One’s Own (USA)

Best First Time Director (Female): Tamara S. Hall for A Night at the Table (USA)

Best First Time Director (Male): Bobby Friedman for Under Cover Comic (USA)

Best Young Filmmaker: Thotti Cardoso for The Symposium (Brazil)

Best Actress: Ankolika Kumar for The News (India)

Best Actor: John Patrick Shulak for The Therapist (USA)

Best Acting Duo: Getar Jagatraya and Yudhi Arfani for One of Those Murder (Indonesia)

Best Acting Ensemble: Dierdra McDowell, Tamara S. Hall and David Alan Madrick for A Night at the Table (USA)

Best CinematographyIrrelephant: Wookie the Huge (Slovenia)

Best Editing: JKG (USA)

Best Visual FX: The Night of the End of Days (Madagascar)

Best Sound Design: Jan Hetmer for Rise n’ Shine (Canada)

Best Original Story: Maza White for Ripple Effect (New Zealand)

Best Trailer/Teaser: The Gauntlet (USA)

Best Short Script: Slow Wave by Matt Quaid (USA)

HONORABLE MENTIONS

PLATINUM AWARDS

GOLD AWARDS

SILVER AWARDS